Burgas

Wracając z Turcji przez przejście graniczne w Edirne pojechałem do Burgas znajdującego się w południowo-wschodniej Bułgarii. Dotarłem tam autostopem w dniu 12 czerwca. Burgas jest czwartym co do wielkości miastem w Bułgarii i liczy aktualnie około ćwierć miliona mieszkańców.

Tradycyjnie będąc pierwszy raz w większym mieście, skierowałem się do informacji turystycznej w celu uzyskania darmowej mapy. Będąc w różnych miastach, przekonałem się, że darmowe mapy są najlepszym sposobem na uzyskanie większości informacji. Aby nie nosić ze sobą całego plecaka podczas zwiedzania, zostawiłem go w przechowalni mieszczącej się tuż przy dworcu autobusowym.

Dla większości turystów największą atrakcją turystyczną tego regionu są szerokie, piaszczyste plaże. Plaża jest wspaniała, znajdują się tam bezpłatne leżaki, prysznice i można w pełni nacieszyć się słońcem oraz Morzem Czarnym.

SAM_2745

Na plaży można znaleźć niezwykłe, duże muszle. Podobne można zobaczyć w muzeum przyrodniczym w Burgas.

SAM_2797

Przechodząc dalej w stronę lotniska można natknąć się na czarny piasek. W dotyku niczym nie różni się od jasnego. Ciemny kolor piasku jest ze względu na zawartość magnetytu. Mieszanka takiego piasku ma właściwości lecznicze, więc przebywanie na ciemniejszej plaży ma zalety.

SAM_3030

SAM_3036

Na głównej plaży zbudowane jest dość długie molo, w kształcie litery „T”. W dniu lotu aby wykorzystać w pełni mój pobyt, wykąpałem się w morzu z samego rana. Wschód słońca jest niesamowity, zdjęcie niestety nie odzwierciedla takiego widoku jak w rzeczywistości.

Ciekawym faktem jest to, że miasto otaczają wielkie trzy jeziora: Bułgarskie (zwane inaczej Waja) , Mandrenskie oraz Atanowskie.  Jezioro Waja, jest największym, pod względem powierzchni, jeziorem naturalnym w całym kraju.

mapka-BurgasŚrednia głębokość jeziora Bułgarskiego wynosi 1-1,5 metra. Nad jeziorami można zobaczyć tu ponad 200 gatunków ptaków, niektóre z tych ptaków są obecnie zagrożone wyginięciem.

W mieście udało mi się odwiedzić Muzeum Etnograficzne i  Przyrodnicze. Bilet wstępu do muzeum wynosi zaledwie 2 BGN. Zwiedzenie muzeów było jednocześnie dobrą ucieczką od męczącego upału.

SAM_2877 SAM_2759

DSCN0905

Powrót miałem bezpośrednim lotem do Warszawy. Lot odbyłem linią Wizz Air, po przeliczeniu waluty lot kosztował mnie około 63 PLN.  Port lotniczy Burgas jest największym lotniskiem w Bułgarii, znajduje się po południowo wschodniej stronie miasta. Do lotniska najlepiej dostać się klimatyzowanym autobusem ruszającym spod dworca położonego przy porcie. Koszt biletu wynosi tylko 2  BGN (około 4 PLN), a jazda trwa około 20 minut.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s