Istanbul

SAM_2312Stambuł jest jednym z największych i najliczniejszych miast na świecie. Najtaniej można tam dotrzeć linią Wizz Air, loty są z/do Budapesztu. Lotnisko znajduje się po azjatyckiej stronie (20km na wschód od miasta). Po wyjściu z lotniska od razu widać autobusy, które jadą do przystani o nazwie Kadikoy. Stamtąd kursują promy przez cieśninę Bosfor do różnych przystani.

DSCN0590

DSCN0237

W okolicy przystani, wielu Turków sprzedaje tam ostrygi. Było to moje pierwsze zetknięcie z tym przysmakiem. Początkowo miałem pewne opory, jednak jak pokonałem barierę, to od razu je polubiłem.

 

 

Stambuł stanowi największe centrum handlowe, kulturalne i finansowe Turcji. Jest jedynym miastem, które leży jednocześnie na dwóch kontynentach. Europejską od azjatyckiej części Stambułu oddziela cieśnina łącząca Morze Marmara z Morzem Czarnym. Cieśninę łączą długie dwa mosty, które są niedostępne dla ruchu pieszego.
W Stambule jest niezliczona ilość miejsc, które warto odwiedzić. Do najciekawszych trzeba zaliczyć kryty bazar (zawiera 80 uliczek, ponad 3500 sklepów), Hagię Sofię, Błękitny Meczet, Meczet Sulejmana, Uniwersytet, Pałac Topkapi i inne.
Można zobaczyć także liczne zabytki pochodzące ze starożytnego Bizancjum i średniowiecznego Konstantynopola, każdy z nich ma wyjątkową historię.

SAM_2292Hagia Sophia jest uważana za najwspanialszy obiekt architektury i budownictwa całego pierwszego tysiąclecia naszej ery. Pierwsza budowa rozpoczęła się w 326 roku. W roku 404 została spalona i w 415 została odbudowana. W 532 świątynia została ponownie zniszczona .

W 537 została ponownie odbudowana, a w 1453 została przebudowana. Po przebudowie Osmanowie zdobyli miasto i świątynia została zmieniona na meczet. Świątynia, która przez 916 lat służyła chrześcijanom, a przez 481 lat muzułmanom stała się jednym z najciekawszych muzeów w Turcji. Wstęp jest niestety płatny i zależnie od sezonu bilety schodzą po 30-50 TRY.

DSCN0475Naprzeciwko Hagii Sophii znajduje się Błękitny Meczet. Wstęp do niego jest darmowy. Budowę meczetu rozpoczął w 1609 roku sułtan Ahmed I (wówczas dziewiętnastoletni). Budowa trwała do 1616 roku.

Warto pamiętać, iż  jest to nie tylko atrakcja turystyczna, ale i czynny meczet. W związku z tym część modlitewna oddzielona jest od części dla turystów, którzy wchodząc do wnętrza muszą, zgodnie z tradycją muzułmańską, zdjąć buty oraz zakryć kolana i ramiona. Przed wejściem zawsze jest osoba pilnująca turystów, a w przypadku braku chusty – są pożyczane.

DSCN0423

Będąc w Stambule można smacznie zjeść wiele świeżych owoców. Część mieszkańców żyje ze sprzedaży krojonych owoców, które można tanio kupić w wielu miejscach. Nikt nie przejmuje się tam pozwoleniami czy sanepidem.

DSCN0323

W mieście z powodu trudności z posiadaniem samochodu, wielu mieszkańców którzy zajmują się handlem, towar wożą wózkami. Zaskakujące są ilości jakie potrafią wieźć pod górkę, nie okazują przy tym zmęczenia.

DSCN0381
DSCN0281
W Stambule można kupić prawie wszystko, jednak jeżeli ktoś jest pierwszy raz w Turcji to polecam zakup Ayrana – jest to orzeźwiający napój mleczny, może być czasem kwaśny lub słonawy. Jest popularnym napojem, idealne pasuje do kebaba. Nad przystanią można zakupić świeże ryby, które od razu są smażone.

DSCN0647

W Stambule za 5 TRY można zjeść całkiem sporego kebaba, w południowo-wchodniej Turcji podobne można znaleźć za 3 TRY. Jeśli chodzi o słodycze, bardzo popularna jest baklawa. W Stambule ceny noclegów są drogie, jednak dzięki aplikacji booking.com udało mi się znaleźć nocleg blisko centrum za 10 €.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s