Kutaisi, Batumi

   Do Kutaisi w Gruzji można dolecieć już od 66 PLN. Aby dotrzeć do Gruzji, nie trzeba mieć paszportu, bowiem celnicy przepuszczają pasażerów po okazaniu ważnego dowodu osobistego. Dojazd z lotniska do miasta można zrealizować niezliczonymi taksówkami lub marszrutką za 5 GEL, które dowożą w wyznaczone przez pasażera miejsce.
Wybrałem drugą opcje i po chwili znalazłem się w dużym samochodzie w którym panowało oświetlenie jak w limuzynie. Kierowca dowiózł do wspaniałego hotelu mieszczącego się na Tsereteli 63, gdzie właścicielem był nadzwyczajnie miły pan (po północy mógł z wielkim uśmiechem zawiózł innych turystów do bankomatu). W Gruzji bezproblemowo można z każdym porozumieć się w języku rosyjskim.

DSCN2734

W Kutaisi warto wstąpić do Katedry Bagrati, należy ona do Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego i jest najcenniejszym zabytkiem sakralnym w Kutaisi. Według historii budowa została zakończona w 1003 roku i jest wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. W 1692 roku została spustoszona przez Turków, a siedemdziesiąt osiem lat później wojska rosyjskie zniszczyły katedrę. W średniowieczu cała katedra była dekorowana kamiennymi zdobieniami, jednak do dnia dzisiejszego zachowały się fragmenty ciekawych fresków. Inną interesującą budowlą sakralną jest Wielka Synagoga w Kutaisi.

DSCN1150

Następnego dnia biorąc pod uwagę, iż miałem cały wolny dzień, postanowiliśmy pojechać do Batumi znajdującego się nad wybrzeżem Morza Czarnego. Batumi jest trzecim co do wielkości miastem w Gruzji. Jest zróżnicowane etnicznie, bowiem składa się z chrześcijan, muzułmanów oraz żydów. Plaża tam jest kamienista, nie ma możliwości budowania czegokolwiek z piasku. Miasto jest nastawione na turystykę i jest obecnie coraz bardziej znanym ośrodkiem wypoczynkowym. Miasto ma również bardzo dobrze zorganizowany pas nadmorski. Nabrzeże ciągnie się przez kilka kilometrów.

10633508_1513673178901430_3963494444863129638_oDSCN2884

W Batumi warto przejechać się kolejką linową, która dociera na wspaniałą górę z punktem widokowym, skąd widać bezkres morza oraz góry. Na większości uliczek rosną palmy. W Batumi znajduje się także tzw. Najpiękniejszy McDonald.

DSCN0977

Górzyste krajobrazy Gruzji są nie do opisania. W przyszłości mam nadzieję, że będę mógł popłynąć kajakiem tymi rzekami.

DSCN1007

Robi niesamowite wrażenie. Kilkaset metrów dalej znajduje się historyczny most, który liczy już ponad 1000 lat. Miejscowy taksówkarz zawiózł mnie również pod granice gruzińsko-turecką, gdzie również cieszyliśmy się niezwykłym wodospadem oraz pięknem plaży Morza Czarnego.

DSCN0984

DSCN0994

Miejscowy taksówkarz zawiózł również w okolice Mostu Dandalo (zwany również Mostem Tamary). Jest jedną z atrakcji, ponieważ most liczy około tysiąca lat. Postał w czasach królowej Tamary i łączy dwa brzegi rwącej rzeki Adżaris Ckali w Gruzji…

IMG_20150525_153547

Po zwiedzaniu i wysłuchanych opowieściach taksówkarza, pojechaliśmy do taniej knajpy. Jazda samochodem w Gruzji gwarantuje mocne emocje. Taksówkarz potrafi jeździć w mieście prędkością ponad 100km/h, wśród krów pasących się na drodze. Mały błąd kierowcy lub nieoczekiwany ruch krowy grozi mocnym zderzeniem.

Tradycyjnym daniem jest chaczapuri, jest to wielki placek serowy, a w rejonie Batumi podaje się go z jajkiem. Danie bardzo sycące, pyszne.

Do Kutaisi można dolecieć linią Wizz Air bezpośrednio z Warszawy bądź Katowic. Aby urozmaicić sobie podróż można wracać przez Budapeszt lub Wilno, wtedy wychodzi nawet taniej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s