London

W listopadzie miałem możliwość zrealizowania lotu do Londynu. Poleciałem za 34 PLN do lotniska London Luton. Londyn stanowi obecnie zlepek praktycznie wszystkich kultur globu. W stolicy jest wspaniale rozwinięta komunikacja, jednak jest bardzo droga  jak na polskie stawki. Przejazd jednorazowy metrem kosztuje 4.90 funta, co wynosi ponad 25 złotych.

DSC_0168

Będąc jednym z trzydziestu milionów turystów wstąpiłem do Muzeum Brytyjskiego (otwarcie w 1753r). Jest to jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej, aktualnie mające w swoich zbiorach ponad siedem milionów eksponatów. Skarby w muzeum są z każdego kontynentu. Nie dałem rady zwiedzić wszystkiego, bowiem znajdowała się tam niezliczona ilość korytarzy i sześć pięter wypełnionych ciekawymi i wyjątkowymi eksponatami. Wstęp do tego muzeum jest bezpłatny.

DSCN2361

DSCN2367Pojawiłem się przed pałacem Buckingham – jest oficjalną rezydencją brytyjskich władców. Pałac został wybudowany już w 1705 roku. Pierwsza zamieszkiwała pałac królowa Wiktoria, której pomnik stoi na pałacowym dziedzińcu od 1913 roku. O obecności królowej świadczy wywieszony na pełną wysokość sztandar.

W pałacu odbywają się również uroczystości państwowe oraz oficjalne spotkania głów państw mające charakter polityczny. Codziennie od wielu lat w okresie od kwietnia do lipca odbywa się przed pałacem uroczysta zmiana warty, która dla wielu osób jest najpopularniejszym powodem odwiedzin pałacu. Idąc w stronę Tamizy przechodzi się przez park St. James’s Park, który jest bardzo zadbany i  biega tam masa bardzo przyjaznych człowiekowi wiewiórek, można je karmić z ręki, niektóre włażą na ramiona, czy buty. Wychodząc z parku w odległości kilkuset metrów znajduje się Big Ben.

DSCN2332

DSCN2315

Zobaczyłem tzw. Big  Ben, najbardziej znaną wieżę zegarową z XIX wieku. Ma ponad 96 metrów wysokości, a tarcza zegarowa ma siedem metrów średnicy. Na wieżę prowadzą spiralne schody liczące 334 stopnie. Wieża robi wrażenie, należy ona do Pałacu Westminsterskiego

Będąc w Londynie trudno ominąć Tower Bridge, najbardziej znany most nad Tamizą. Jest to most zwodzony zbudowany w latach 1872-1894, stanowi obecnie jeden z najczęściej odwiedzanych obiektów w Londynie. Umożliwia przepłynięcie statków, które mogą mieć nawet do czterdziestu metrów wysokości nad poziomem wody. Gdy zachodzi konieczność podniesienia mostu, mechanizm podnosi skrzydła ważące 1200 ton tworząc z jezdnią kąt 86 stopni.

dscn2255

Podczas kilkudniowego pobytu w Londynie mieszkałem w dzielnicy Eltham, gdzie zdecydowana większość domów na jednej ulicy wygląda bardzo podobnie. Większość domów zbudowana jest z tego samego rodzaju cegieł, a właściciele domów nie mają możliwości otynkowania własności według własnych upodobań. Dzięki temu ulice wydały się bardziej zadbane i czystsze niż w mojej miejscowości.

DSCN2244

Do Polski wracałem z lotniska Londyn Luton, dostać się tam można taksówką za ponad 50£ lub autobusem z dworca Victoria za 9 lub 11£. Lecąc do Londynu Wizz Air’em najbardziej opłaca się zakupić bilety autobusowe u stewardess, wtedy przejazd busami national express w dwie strony kosztują 13 £. Licząc na tanią podróż do Londynu, warto wiedzieć, że koszt przejazdu z lotniska przewyższa koszt biletu lotniczego 😉

Reklamy

Jedna odpowiedź na „London

  1. Europaka pisze:

    Poluję na okazję żeby kupić bilet do Londynu 🙂 Londyn od dawna jest na mojej podróżniczej liście:) Pozdrawiam

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s