Torino

Pod koniec marca poleciałem do Turynu, miasta znajdującego się w północnych Włoszech. Przy podchodzeniu do lądowania w dali widoczne były niezwykłe, zaśnieżone Alpy.

Turyn słynie przede wszystkim z  gigantycznego koncernu Fiata i wywołującego wiele sporów Całunu Turyńskiego. Jest głównym ośrodkiem gospodarczo-przemysłowym w północnej części kraju. Turyn bywa przez niektórych nazywany stolicą samochodów i czekolady.

Lotnisko wydało DSCN4575mi się średniej wielkości. Port lotniczy w Turynie połączony jest z centrum miasta linią kolejową oraz autostradą. Do centrum można się także dostać autobusem komunikacji miejskiej. Tradycyjnie padła decyzja o łapaniu stopa (jak zwykle szkoda kasy na transport publiczny). Zatrzymałem przyjaznego kuriera, który zawiózł mnie kilka kilometrów do przystanku autobusowego i wyjaśnił, że stąd jest tani autobus do centrum. Dojechałem do centrum.

Śródmieście Turynu ma zwartą zabudowę, dzięki czemu łatwo je zwiedzać pieszo. Miasto jest bardzo przyjazne turystom, główne kierunki zwiedzania są dobrze oznakowane, a ulice czyste i bezpieczne. W centrum w stosunkowo bliskiej odległości od siebie położone są liczne brukowane place, kościoły i pałace.

DSCN4644

Ciekawym obiektem jest muzeum egipskie. Załapałem się na niezwykłą promocję, bilety kosztowały tylko 2,5€ ! Można w nim zobaczyć między innymi największy zbiór papirusów oraz egipskie sarkofagi. W tym samym budynku można zwiedzić również Gallerię Sabauda (Galeria Sabaudzka), w której zgromadzone zostały dzieła sztuki zakupione przez rodzinę królewską.

SAM_0258Zwiedzanie Turynu powinno obejmować również katedrę św. Jana Chrzciciela, w której, w jednej z kaplic, ukryty jest Całun Turyński, użyty, według chrześcijan, przy pochówku Jezusa.

DSCN4597

Byłem na Piazza San Carlo – plac ten uznawany jest za najpiękniejszy w całym kraju, czasem określa się go jako „bijące serce” Piemontu. Ma on 168 metrów długości i 76 m szerokości, dawniej nosił nazwę Piazza Reale, a w okresie napoleońskim Place Napoléon. W 1618 roku został poświęcony Św. Karolowi Boromeuszowi. Obecny wygląd placu zaprojektowany został przez Charlesa Castellamone w XVII wieku.

SAM_0242SAM_0292

Przez Turyn przepływa rzeka Dora Riparia. Kierując się  wzdłuż niej na południe, można natknąć się na wiele ładnych mostów.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s